W ten weekend się nie zobaczycie – kiedy drugi rodzic utrudnia kontakty
Opublikowano: 7 czerwca 2022Rozstanie rodziców, zwłaszcza rozwód, jest zdarzeniem trudnym nie tylko dla byłych partnerów. Jeśli macie dzieci, taka sytuacja jest dla nich często prawdziwym dramatem. Polskie prawo rodzinne zakłada ochronę małoletnich w przypadku rozwodu lub rozstania, ale nie jest to proces łatwy. Dowiedz się, jak możesz walczyć w takim przypadku o swoje prawa.
Na czym polega utrudnianie kontaktów z dzieckiem?
W założeniu sytuacja dzieci ma pozostać bez zmian w stosunku do czasu sprzed rozstania (prawo do wychowania przez oboje rodziców). Niestety, często zdarzają się przypadki utrudniania kontaktów z dziećmi. Utrudnianie kontaktów z dzieckiem może przybierać różne formy. Rodzice najczęściej muszą mierzyć się z manipulowaniem zachowaniami małoletniego. Te z pozoru niegroźne działania powtarzają się regularnie. W czasie, gdy zostało zaplanowane spotkanie z drugim rodzicem, dziecko może być przekonywane do opuszczenia go np. poprzez przedstawianie innej kuszącej atrakcji w postaci zakupu wymarzonej zabawki czy wyjścia do ulubionej restauracji.
Może się też zdarzyć, że w celu zniechęcenia do kontaktów drugi z rodziców jest przedstawiany w negatywnym świetle. Bardzo często dochodzi również do sytuacji, w której dziecko jest “straszone” mamą albo tatą. Opowiadanie niestworzonych historii czy wręcz wskazywanie, że podczas kontaktów z matką bądź ojcem małoletniemu grozi niebezpieczeństwo, może zapisać się w psychice i skutecznie zniechęcić do spotkań.
Na tym jednak utrudnianie kontaktów z dzieckiem się nie kończy. Niektórzy rodzice dopuszczają się nawet rodzicielskich porwań. Już samo nietrzymanie się ustalonego grafiku kontaktów jest naruszeniem prawa. Zasady w zakresie kontaktów muszą być przestrzegane. Zabieranie dziecka bez zgody drugiego rodzica jest niedopuszczalne i może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.
Ogół czynności w zakresie utrudniania kontaktów z dzieckiem jest powszechnie określany jako „alienacja rodzicielska”. To nic innego jak celowa przemoc psychiczna, która ma pomóc w osiągnięciu założonych celów. Jest to bardzo często formą zemsty za rozstanie bądź to, co działo się przed nim. Niezależnie od stopnia podejmowanych działań rodzic, który zauważa niewłaściwe zachowania byłego partnera w zakresie opieki, powinien od razu podjąć zdecydowane działania w celu poprawy sytuacji. Nie należy bać się korzystania z pomocy właściwych organów. Wystąpienie do sądu to często jedyna droga do uregulowania sytuacji dziecka.
Co zrobić w przypadku utrudniania kontaktów z dzieckiem?
Niezależnie od tego, jaką formę przyjmuje utrudnianie kontaktów z dzieckiem, nie czekaj – reaguj! Nie miej oporów przed wystąpieniem na drogę sądową. Tylko w ten sposób spór zostanie rozstrzygnięty w sposób wiążący. Wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem trzeba złożyć w wydziale rodzinnym i opiekuńczym sądu rejonowego właściwego pod względem miejsca zamieszkania dziecka albo razem z pozwem o rozwód. W przygotowaniu wniosku pomoże doświadczona w sprawach rodzinnych kancelaria prawna.
Dzięki ustaleniu kontaktów z dzieckiem stworzony zostanie harmonogram opieki nad małoletnim, który będzie wiążący dla obu rodziców. Podczas jego opracowywania powinny być uwzględniane okoliczności dotyczące każdego z partnerów. Oraz potrzeby dziecka. Sąd stara się znaleźć najlepsze dla dziecka rozwiązanie trudnej sytuacji pomiędzy rodzicami. Wniosek o zabezpieczenie kontaktów ureguluje z kolei stosunki tymczasowo, na czas trwania postępowania sądowego (także w sprawie o rozwód).
Jakie kroki możesz podjąć, jeśli drugi rodzic nie respektuje orzeczenia sądu?
Po wydaniu orzeczenia, które ureguluje kwestie kontaktów z dzieckiem, muszą się do niego stosować oboje rodzice. W praktyce jednak zdarza się, że również po zakończeniu postępowania były partner kontynuuje utrudnianie opieki nad małoletnim.
W takiej sytuacji konieczne będzie podjęcie dalszych kroków prawnych. Po zgłoszeniu zachowania rodzica sąd zbada sprawę i może zagrozić sankcjami finansowymi. Ewentualna grzywna może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych, jednak sądy najczęściej stosują mniej dotkliwych kar. Ich wysokość jest uzależniona od możliwości finansowych rodzica i okoliczności sprawy.
Jak przebiega egzekwowanie orzeczenia sądu w zakresie opieki?
Do egzekwowania orzeczenia sądu w zakresie opieki nad dzieckiem możesz doprowadzić w drodze egzekucji kontaktów z dzieckiem. Wbrew nazwie, nie prowadzi jej komornik ani kurator. To oddzielne postępowanie sądowe prowadzone zgodnie z przepisami procedury cywilnej, które składa się z dwóch etapów.
W pierwszym dochodzi do zagrożenia nałożeniem obowiązku zapłaty określonej kwoty. Drugi wchodzi w grę, gdy rodzic w ciągu pół roku nie stosuje się do ustalonego harmonogramu kontaktów. Sąd wyda nakaz zapłaty sumy, którą wcześniej zagroził. Wszczęcie postępowania wymaga wniosku rodzica – sąd nie ma możliwości działania w tym zakresie z urzędu. Na wydane w sprawie po wysłuchaniu stron postanowienie przysługuje prawo do zażalenia. Uwaga! Zażalenia, a nie apelacji – to częsty błąd, więc tym bardziej lepiej powierzyć sprawę prawnikowi rodzinnemu.
Utrudnianie kontaktów z dzieckiem to poważny problem wśród wielu byłych partnerów. Trudne życiowe sytuacje pomiędzy nimi nie powinny jednak rzutować na kwestie opieki nad dzieckiem. Jeśli drugi z rodziców utrudnia kontakty z dzieckiem, nie czekaj – podejmij odpowiednie kroki prawne, które pozwolą uregulować Twoją sytuację w zakresie kontaktów z dzieckiem.